Fotografia portretowa z definicji

Fotografia jest wizualną reprezentacją osoby lub rzeczy. Portret jest artystycznym przedstawieniem osoby.

Fotograf portretowy wykonuje zdjęcia ludzi do publikacji, reklamy lub w innych celach.

Sesja fotografii portretowej może odbywać się w studio, apartamencie oraz plenerze.

Dobry portret obejmuje mimikę twarzy, proporcje ciała i tło.

Ponadto fotograf powinien mieć dobre wyczucie światła i kompozycji, tak aby stworzyć niesamowite zdjęcie.

Fotograf wykorzystuje swój wzrok do interpretacji tematu i tworzy wizualny zapis jego wyglądu. To on decyduje o rodzaju aparatu, filmie, obiektywie i ustawieniach ekspozycji podczas sesji zdjęciowej. Ważny jest kontekst zdjęcia, dlatego do każdej sesji wybiera tło dla fotografowanej osoby i dokonuje wszelkich niezbędnych zmian w jej ubiorze. Następnie pomaga oswoić się z obiektywem i dobrać stosowne pozy. Po zrobieniu wszystkich pożądanych zdjęć zwykle tworzy kilka wersji każdego z nich. Powstały zestaw fotografii nazywany jest portfolio portretowym. Można je sprzedać lub podarować przyjaciołom i rodzinie jako prezenty świąteczne, lub urodzinowe.

Kilka słów o portrecie

Fotograf kobiet - Piotr Kaczorowski, Gdansk
Fotograf kobiet – Piotr Kaczorowski, Gdańsk

Portret to wizerunek osoby, który został wykonany w celach osobistych lub artystycznych. W tym sensie słowo „portret” pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „rysunek”. Ponadto zwykło się nazywać fotografem portretowym kogoś, kto robi zdjęcia ludziom. Portret może być wykonany w studio lub w plenerze z naturalnymi elementami, takimi jak drzewa lub kwiaty w tle. Ogólnie rzecz biorąc, portrety plenerowe są mniej kontrolowane niż portrety studyjne ze względu na bardziej zmienne warunki, takie jak pogoda i światło. Nie oznacza to jednak, że portrety plenerowe są mniej dokładne niż portrety studyjne — są po prostu inne w pewien sposób, co wymaga innych umiejętności zarówno fotografowanej osoby, jak i fotografa.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy typy ludzi, którzy zatrudniają fotografów : właściciele firm – zwykle gazety, magazyny lub strony internetowe – celebryci – zwykle aktorzy lub modelki – oraz zwykli ludzie, którzy chcą mieć po prostu ślicznie wykonane zdjęcia.

Dla tych osób zatrudnienie profesjonalnego fotografa kosztuje mniej niż próba robienia zdjęć na własną rękę oraz zapewnia wyższą jakość wyników przy mniejszym wysiłku z ich strony. Zasadniczo zatrudnienie fotografa portretowego gwarantuje, że dostaniesz to, za co zapłaciłaś, ale także daje większą kontrolę nad tym, jak finalnie będzie wyglądało Twoje zdjęcie. Razem z nim ustalasz lokalizację, w której pozujesz, mając na sobie odpowiednio dopasowane do niej odzienie.

Światło w fotografii ludzi

Główne wyzwania w fotografowaniu ludzi to światło i prawidłowe ustawienie modeli, tak aby wyglądali naturalnie na zdjęciach. Ludzie różnie reagują na różne rodzaje oświetlenia. Niektórzy lepiej wyglądają w naturalnym świetle słonecznym, podczas gdy inni w sztucznym, kontrolowanym przez lampy studyjne oświetleniu.

Fotograf portretowy wie jak poinstruować klientkę, aby wyglądała naturalnie w różnych pozach. Po jej ustawieniu i odpowiednim oświetleniu skupia się na uzyskaniu odpowiednich proporcji ciała, tak aby fotografowane osoby nie wydawały się zbyt małe lub zbyt duże w stosunku do rozmiarów ich własnego ciała.

Niezależnie od przeznaczenia, dobry portret oddaje osobowość, charakter i piękno poprzez dokładne odwzorowanie wyglądu osoby w kompozycji artystycznej, która reprezentuje prawdziwe ja tej osoby.

Dlatego tworzenie niezwykłych portretów podczas tradycyjnych lub sensualnych sesji kobiecych to świetny sposób na prawdziwe wyrażenie swojego twórczego geniuszu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *